Gymnázium Josefa Ressela Chrudim

Olbrachtova 291, 537 01 Chrudim IV
469 669 500

Francouzština

Francouzština

V úterý 14.května 2019 proběhlo v Praze národní kolo soutěže ve francouzském jazyce. Lucie Kváčová z kvarty, obsadila i v konkurenci škol s rozšířenou jazykovou výukou pěkné deváté místo. Lucce děkujeme za hezký výkon a přejeme jí hodně dalších úspěchů.

 

2. 4. 2019 se uskutečnilo krajské kolo konverzační soutěže ve francouzském jazyce.
V kategorii B2 získala krásné druhé místo Anežka Tefrová ze septimy. V kategorii B1 se jako čtvrtá umístila v silné konkurenci Anna Pánková z kvinty. A v kategorii A1 obsadila třetí místo Veronika Bakešová z kvarty a první místo vybojovala Lucie Kváčová také z kvarty. Všem moc děkujeme za úžasné výkony a Lucce přejeme hodně štěstí do národního kola soutěže.

 

Journées de la Francophonie
Už 20.rokem se ve francouzských aliancích po celé republice slaví březen jako měsíc frankofonie, zasvěcený nejen francouzštině, ale všeobecně francouzské kultuře, gastronomii a zvykům. Aliance si k této příležitosti připravily bohatý program naplněný francouzskou elegancí a volností. Nám nejbližší Francouzská aliance
v Pardubicích nabízí projekci dvou frankofonních filmů, ochutnávku vín a sýrů a tematické přednášky. Podrobnější program lze nalézt nwww.dnyfrankofonie.cz. Do francouzské nálady jsme se ale přenesli ještě o něco dříve.
25. února totiž na Gymnáziu Dašická v Pardubicích proběhlo předávání diplomů za zkoušky DELF doplněné
o prezentaci regionu Centre-Val de Loire, který je známý zejména pro své zámky na Loiře. Příjemným výletem do srdce Francie tak započal celoměsíční maraton frankofonních dnů, které mají určitě co nabídnout i vám. A my, my žijeme také francouzštinou celý měsíc březen. Na našem gymnáziu se setkáváme se stážistkou Francouzské aliance v Pardubicích, Justine Roussel. 
Buďte vítáni ve světě frankofonie!

La 20e Edition des Journées de la Francophonie organisée au mois de mars en République tchèque, propose un programme attirant pour découvrir la richesse et la diversité de la culture, gastronomie et tradition du monde francophone. Les Alliances Françaises ont préparé un programme plein d’élégance et de liberté. L‘Alliance Française de Pardubice, qui est le plus près de nous, offre une projection de deux films francophones, une dégustation de vin et de fromage et des conférences thématiques. Vous pouvez trouver le programme détaillé sur www.dnyfrankofonie.cz. Mais on s’est mis en humeur française un peu plus tôt. Le 25 février, une remise des diplômes DELF complétée avec une conférence sur la région Centre-Val de Loire qui est connu pour ses châteaux de la Loire, ont eu lieu au lycée Dašická à Pardubice. Grâce à cette excursion au coeur de la France, le marathon des Journées de la Francophonie a commencé et je suis certaine qu’il a beaucoup à vous offrir aussi. Et nous, nous avons plaisir de vivre le français avec une stagiaire de l‘Alliance Française de Pardubice, Justine Roussel, qui entervient depuis le début de mois de mars dans les classes au lycée GJR à Chrudim. 
Soyez les bienvenus au monde francophone!

Anežka Tefrová, 7.E

 

 

 

V rámci festivalu „BONJOUR FRANCE“ pořádaného Francouzskou aliancí Pardubice, jsme na našem gymnáziu, v úterý 6.11. 2018, přivítali francouzského umělce Grégoryho Pouillat. Grégory seznámil naše studenty se specifiky street artového umění, studenti shlédli video z jeho produkce v Pardubicích na legální zdi Na Slovanech a poté se naučili techniku šablon
a práci se spreji, kterou používá například i slavný Banksy.

Více fotografií zde.

 
 
 
7.4.2018 přijeli studenti gymnázia Pardubice Mozartova s divadelním představením ve francouzštině SOUS LA TERRE v režii Erica Cénat.
 
 
 
Oslavy měsíce Frankofonie pokračovaly 27. března soutěží ve čtení francouzské poezie.
V porotě jsme přivítali pana Erica Cénat, herce a režiséra divadla Théâtre de l’Imprévu
v Orléans a ředitele Francouzské aliance v Pardubicích Samuela Coeytaux . Letošní téma byl rok 1968. Vítězkou se stala Sára Abboudová ze septimy E a o druhé místo se dělí Lucie Novotná ze septimy E a Anežka Tefrová ze sexty E. Porota udělila i zvláštní cenu poroty Báře Kusé z kvinty E a poděkovala všem zúčastněným za velmi dobrou interpretaci francouzských básní. Sáru čeká národní přehlídka vítězů regionálních kol v Praze, Anežka s Luckou se při té příležitosti zúčastní tvůrčích divadelních ateliérů.
 
Krajské kolo soutěže: Olympiáda ve francouzském jazyce - 21.3.2018
Kategorie A1 - 2.místo Anna Pánková, kvarta E, 3.místo Lukáš Burda, kvarta E
Kategorie B1 - 2.místo Kristýna Šlitrová, 3.A
Kategorie B2 - 1.místo a postup do národního kola - Lucie Novotná, septima E
Blahopřejeme!
 
 
Gymnázium Josefa Ressela Chrudim oslavilo 20. březen Mezinárodní den Frankofonie.
V rámci Festivalu Frankofonie pořádaného Francouzskou aliancí v Pardubicích, jsme společně s jejím ředitelem Samuelem Coeytaux přivítali francouzského kreslíře Sylvera Jouin, který vedl na našem gymnáziu komiksové dílny. V průběhu příjemně prožitého dopoledne se tak studenti mohli nejen zdokonalit ve francouzštině, ale také naučit základy tvorby komiksu.
 

V pátek 24.3.2017 v rámci připoměnutí 20 let od vzniku divadelní přehlídky francouzského divadla pro žáky škol FESTIVADLO zorganizovali Francouzský institut v Praze a divadlo Théâtre de l’Imprévu v Orléans původní představení „Boris a Boby“, ve kterém společně vystoupili jeho autoři Éric Cénat a François Rascal také v Chrudimi. Představení "Boris et Boby" na motivy textů a hudby Borise Viana a Bobyho Lapointa.

Dny Frankofonie 2017

14.3.2017 proběhla na GJR Chrudim soutěž ve výrazovém čtení frankofonní poezie,
téma – Cesta-Voyage.

V porotě jsme přivítali:

Paní Claire Cénat, herečka divadla L’Imprévu v Orleans

Pan Eric Cénat, ředitel, režisér, herec divadla L’Imprévu v Orleans

Paní Florence Saint-Ygnan, atašé pro francouzský jazyk, Francouzský Institut Praha

 

Vítězná báseň -Blaise Cendrars-Nuits étoilées:

https://drive.google.com/…/0B0WnylcmLtcRX0MxNm5VaW5vZnM/view

1. místo        Anežka Tefrová, 5.E         účast v národním kole soutěže

2. místo        Marie Křečanová, 6.E

3. místo        Sára Abboudová, 6.E

Soutěž byla součástí programu Voyages en Francophonies, pásma komponovaného z autorských textů a písní.

Ukázka z programu:

https://drive.google.com/…/0B0WnylcmLtcRc1pmSlN2VHR2aVE/view

https://drive.google.com/…/0B0WnylcmLtcRNEZCYmZ6SU5hVzQ/view

https://drive.google.com/…/0B0WnylcmLtcRaWpPWHFZbm9BQzg/view

 

Více fotografií najdete na FB GJR

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1626793000670230&id=36...

 

 

 

 

„En voiture Simone“ – „Vstávej, Simone“

„Vstávej, Simone“ je divadelní hra Luca Tartara, kterou vloni nacvičili a s velkým úspěchem zahráli studenti–francouzštináři z Gymnázia J. Ressela v Chrudimi. První představení pro studenty gymnázia, rodiče a ostatní příznivce francouzského jazyka proběhla již v březnu  v Divadle K. Pippicha v Chrudimi a poté v červnu v Pardubicích a ve Francouzském institutu v Praze. V listopadu jsme zahráli jedno představení v klubu pro mládež Wave, a to v Prešově na Slovensku – v partnerském regionu Pardubického kraje.  Studenti Gymnázia Jána Adama Raymana nás během našeho pobytu seznámili se svou školou a svým rodným historickým městem Prešovem.

Veliké poděkování patří zejména panu Ericu Cénatovi, režiséru divadla „Théâtre de l´Imprévu“ z Orléans ve Francii, který společně s vyučujícími francouzského jazyka divadelní hru nacvičil, a dále hlavním sponzorům této akce - Krajskému úřadu Pardubického kraje a městu Chrudim. Vážíme si pomoci i ostatních institucí, jež nás v průběhu přípravy  divadelních představení podporovaly. Máme velkou radost z našeho úspěchu a z možnosti reprezentovat naši školu nejen ve svém městě a regionu, ale i v zahraničí.

Zdeněk Krušina a Monika Křečanová, učitelé francouzského jazyka

 více foto na https://www.facebook.com/GJR-Chrudim-362229427126600/photos/?tab=album&album_id=1502504866432378

 

9.5. 2016 se uskutečnilo celostátní kolo soutěže ve francouzském jazyce.
V obrovské konkurenci obsadila krásné páté místo Lucie Novotná z kvinty E. Blahopřejeme.


Úspěch Kiesse Nzamba ve Francouzském institutu

http://www.dnyfrankofonie.cz/Une-apres-midi-bleue-a-l-Institut-119

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1269486806400853.1073741868.36...

 

Předávání sbírky francouzských literárních textů

Dne 7. 11. 2014 se uskutečnilo v sále školy předávání sbírky francouzských literárních textů za účasti ataché pro francouzský jazyk z Francouzského institutu v Praze paní Florence

Saint-Ygnan a ředitelky Alliance Française v Pardubicích Diany Bangoura.
 
Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotky z této akce , z aparátu Elišky Říhové (7.E).

 

DUMky vytvořené pro francouzštinu (soubory ve formátu pdf)

III 2-6-3-01 LA FAMILLE
III 2-6-3-02 LES TÂCHES MENAGÈRES
III 2-6-3-03 L’ÉCOLE
III 2-6-3-04 LES LOISIRS
III 2-6-3-05 LE PAYSAGE
III 2-6-3-06 LA VILLE
III 2-6-3-07 LA VIE CULTURELLE
III 2-6-3-08 LA MODE
III 2-6-3-09 LES MÉDIAS
III 2-6-3-10 LE SPORT
III 2-6-3-11 LES VOYAGES
III 2-6-3-12 LES VACANCES
III 2-6-3-13 LES FETES
III 2-6-3-14 LE RESTAURANT
III 2-6-3-15 LE REPAS
III 2-6-3-16 LE LOGEMENT-1
III 2-6-3-17 LE LOGEMENT-2
III 2-6-3-18 LA SAISON DE L´ANNÉE
III 2-6-3-19 LA PERSONNE
III 2-6-3-20 LA JOURNÉE